Nagrobek z witrażem "Szczęściem się jest."

H013 purest ksiazek nowoczesny nagrobek podwojny wielun 01 small

Projekt został stworzony jako wyraz szacunku i hołdu zmarłej Żonie i Mamie. Posiada on liczne, ukryte symboliczne warstwy, zainspirowane wspólnymi spotkaniami z klientem (Panem Jackiem) oraz wspomnieniami o zawsze uśmiechniętej i pogodnej Żonie, o cieple jakie od niej biło dla każdego, o jej wyjątkowej osobowości. Projekt oddaje radość, która promieniowało od niej na każdego, wydobywając jej wyjątkową osobowość. To hołd dla szczęścia, jakim była dla Pana Jacka.

Pierwszym symbolicznym elementem i zarazem kluczem kompozycji jest unikatowy witraż. Witraże na nagrobkach, podobnie jak inne elementy sztuki funeralnej, mogą mieć różne symbole, które niosą głębokie znaczenia dla rodziny zmarłego. Kolorowy, jasny witraż reprezentuje nadzieję, ducha i transcendencję duszy do innego wymiaru. Jego abstrakcyjny wzór pozwala na indywidualne interpretacje. Kształty, kolory i linie mogą reprezentować różne emocje, myśli i wspomnienia związane z ukochana osobą.

Uzupełnieniem witrażu jest przestrzenny, szklany koliber. To ptak, który jest kojarzony z różnymi symbolikami, a jego obecność na nagrobku ma określone znaczenie:

1. Symbol ducha i przemiany: W wielu kulturach koliber jest uważany za symbol ducha, przemiany, odrodzenia i nowego życia. Jego zdolność do szybkiego lotu i poruszania się w różnych kierunkach może symbolizować dynamiczny proces przemiany duszy po śmierci.
2. Energia życiowa: Kolibry są także kojarzone z energią życiową, żywotnością i radością. Umieszczenie ich na nagrobku może być wyrazem szacunku dla energii i entuzjazmu, jakie zmarła osoba przyniosła w życiu, co ma szczególne znaczenie w tej realizacji.
3. Miłość i delikatność: Koliber symbolizuje także miłość, delikatność i subtelność. Jego obecność może być wyrazem uczucia, jakie bliscy żywią wobec zmarłej osoby.
4. Ochrona duszy: W niektórych kulturach wierzy się, że koliber pełni funkcję ochronną i przewodnikową dla dusz zmarłych, pomagając im przejść do innego świata.
5. Kojarzenia z naturą: Koliber to stworzenie związane z naturą, co może odnosić się do idei łączenia się duszy z naturą po śmierci. Symbolizuje także harmonię z przyrodą.

W realizacji pojawia się również motyw kwiatowy, jakim jest lilia, która symbolizuje piękno, czystość i przemijanie. Jest ona wkomponowana na nakrywie nagrobka tuż obok cytatu Edwarda Stachury „Szczęściem się jest.”, którego główną ideą wydaje się być rozważanie natury szczęścia i sposobów osiągania satysfakcji życiowej. W tekście poety można dostrzec akceptację życia w pełnym zakresie, zarówno z jego radosnymi chwilami, jak i momentami smutku czy cierpienia. Stachura może sugerować, że prawdziwe szczęście nie polega na uciekaniu od trudności, ale na umiejętności radzenia sobie z nimi. Myśl ta zdaje się podkreślać, że szczęście można znaleźć w prostych i codziennych przyjemnościach życia, a niekoniecznie w wielkich spektakularnych wydarzeniach czy posiadaniu materialnych dóbr. Stachura sugeruje, że każdy ma swoje własne pojęcie szczęścia, a to, co sprawia radość jednej osobie, niekoniecznie musi być satysfakcjonujące dla innej. Ideą jest więc zrozumienie i szanowanie różnorodności definicji szczęścia. Warto podkreślić, że interpretacja może być subiektywna, a słowa Stachury są często wieloznaczne, pozostawiając miejsce dla różnych interpretacji. Więcej info TUTAJ.

Wszystkie założenia zostały opracowane we współpracy z mężem zmarłej - Panem Jackiem, którego zaangażowanie we współpracę i podczas realizacji zasługuje na szczególne podkreślenie.

Podsumowaniem tej współpracy może być opinia, jedna z najbardziej wzruszających, jakie otrzymałam:

Dnia 7 marca Stwórca zaprosił moją Ukochaną do siebie,
potem, w swej łasce ukazał na mej drodze Panią Ewę,
i tak powstał „pomnik dla Szczęścia” jakim była dla mnie moja ukochana Żona.
Gdy na niego patrzę, "piękne momenty" z życia płyną po mych policzkach...,
bo… „Szczęściem się jest", tak…, miałem szczęście.
Czas od momentu odejścia mojej Ukochanej przeplatają chwile najsmutniejsze w moim życiu,
ale zarazem, za sprawą dobrych ludzi nastąpiły też chwile te najpiękniejsze.
Współpraca z Panią Ewą, to jedna z tych najpiękniejszych...
Dziękuję za Pani "piękną duszę" Pani Ewo, tak bardzo dziękuję.
Szanowni Państwo, słowo "polecam" to za mało...
Masz skrzydła – pamiętaj!
Jacek


Realizacja: Cmentarz Wieluń
Wykonawca: Kamieniarstwo Książek
Witraż, szklany koliber: Witraże s.c.
Autor zdjęć: fot. Piotr Pabisiak