Jaki jest koszt nowoczesnego nagrobka?

blog jaki jest koszt nagrobka

To jest bardzo częste i ważne pytanie, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi w stylu: „Ten nagrobek kosztuje X”. Konkretną wycenę przygotowuje zakład kamieniarski na podstawie dostarczonej dokumentacji do danego miejsca. Przed zakupem wzoru klient może poprosić lokalny zakład kamieniarski o wycenę realizacji lub poprosić nas o kontakt do naszego wykonawcy w celu opracowania wstępnej wyceny. Jako studio projektowe, możemy przedstawić przykładowe widełki cenowe oparte na otrzymanych wycenach, oraz omówić czynniki wpływające na cenę nagrobka w poniższym artykule. Być może będzie to pomocne w wyborze wzoru jeśli mamy ograniczony budżet.

PRZYKŁADOWA CENA NAGROBKA POJEDYNCZEGO

Wyceny pokazują, że ten sam wzór nagrobka pojedynczego może mieć cenę od 30 000 zł przykład TUTAJ, jednak dostosowanie go do konkretnego miejsca i indywidualnych preferencji może podnieść cenę np. do 70 000 zł (poprzez dodanie otoczenia z granitu, wybór materiału wysokiej jakości lub grubszych niż standardowo stosowanych 5-centymetrowych płyt, a także dodanie autorskich detali) przykład TUTAJ. Większość z naszych wzorów operuje na materiałach grubszych (8-15 cm), dobrej jakości. Natomiast pójście w standardowe materiały i grubości może zoptymalizować koszty do np. 20 000 zł, czyli do standardowych cen zwykłych nagrobków granitowych, z tą przewagą że zakupując licencję na wzór Purest (za 1250 zł) mogą mieć Państwo minimalistyczne wzornictwo .

Przy nagrobkach podwójnych ceny zaczynają się od ok. 40 000 zł i rosną analogicznie do opisanych w artykule zmiennych.

Koszt nowoczesnego nagrobka na indywidualne zamówienie (nie gotowego sprowadzanego z Chin) zależy głównie od kilku kluczowych czynników:

1. Wielkość nagrobka lub miejsca pochówku - różne regiony Polski mają różne standardy wymiarowe.
2. Wybranego materiału - ten sam wzór może być wykonany z tańszych lub droższych materiałów.
3. Grubości zastosowanych materiałów - dopasowanie proporcji wzoru do konkretnego miejsca może wymagać innej grubości przy tym samym wzorze.
4. Aranżacji otoczenia - zależy to od wielkości miejsca i regulaminu cmentarza. Klient może zdecydować o utwardzeniu otoczenia przy użyciu różnych materiałów, lub nawet stworzeniu skweru pamięci z roślinami.

Te zmienne sprawiają, że wycena wybranego wzoru nagrobka jest procesem indywidualnym i złożonym, dostosowanym do konkretnego miejsca oraz preferencji klienta. Nie ma możliwości ustalenia stałego cennika nagrobków, ponieważ każda realizacja jest inna i nietypowa w porównaniu do standardowych ofert zakładów kamieniarskich.

Według naszych obserwacji, ceny pomników rosną wraz z ilością użytego kamienia. Jeśli rozważasz między kilkoma wzorami to zawsze pamiętaj: im więcej kamienia jest użyte w danym wzorze, tym wyższa cena realizacji. Kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę jest też grubość materiału. W większości zakładów kamieniarskich stosowane są płyty o grubości zaledwie 5 lub 6 centymetrów, lub są one klejone z płyt o grubości 3 lub 5 centymetrów pod kątem 45 stopni w celu imitowania grubości jednej płyty (jednak zalecamy unikanie tej metody ze względu na ryzyko rozklejenia po kilku latach).

Decydując się na współpracę z nami, w ramach Licencji na Projekt Indywidualny, po opracowaniu wzoru do danego miejsca kierujemy dokumentację do wyceny realizacji nagrobka do zakładu kamieniarskiego zaproponowanego przez Purest lub innego wybranego przez klienta i wtedy otrzymujemy docelową wycenę. Jeśli przekroczy ona zakładany budżet to rozmawiamy z wykonawcą w jaki sposób możemy zoptymalizować koszty z jak najmniejszą stratą dla projektu.

Jako studio projektowe możemy wskazać wykonawcę, aby mogli Państwo uzyskać od niego wstępną wycenę. Możecie również samodzielnie skonsultować się z dowolnym zakładem kamieniarskim, a u nas zakupić licencję na wzór. Proszę mieć na uwadze, że wyceny mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ różni wykonawcy mogą stosować różne materiały i grubości płyt. Pozostaje również kwestia oceny jakości prac danego zakładu kamieniarskiego.

Wskazówka: jeśli macie ograniczony budżet, warto o tym poinformować wykonawcę. Dzięki temu będzie on w stanie doradzić odpowiedni materiał i grubość płyt tak, aby mimo ograniczeń finansowych, stworzyć estetyczny i minimalistyczny nagrobek.