Nagrobek dla prorektora ASP w Warszawie

H001 purest ddkam nowoczesny nagrobek pojedynczy warszawa 11 small

Ku pamięci Artysty i jego twórczości

Śp. Wiktor Jędrzejec, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wybitny Artysta grafik.


Realizacja tego projektu była dla mnie niezwykłym zaszczytem. Projektowanie pomnika dla tak wybitnego Artysty, który był jednocześnie prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, to ogromna odpowiedzialność. W obliczu głębokiego smutku, jaki ogarnął rodzinę zmarłego, moim celem było przede wszystkim wsłuchanie się w ich potrzeby i przemyślenia. Rodzina Artysty, podobnie jak on sam, wykazywała się dużą wrażliwością na sztukę, a także posiadała wiele interesujących własnych pomysłów. Moje zadanie polegało na ich uporządkowaniu, wskazaniu właściwej ścieżki i ich poprowadzeniu od projektu do realizacji.

W trakcie przygotowań do prac koncepcyjnych zanurzyłam się w świat twórczości Artysty, prosiłam o udostępnienie jak największej liczby jego prac i materiałów, również tych, które nie były publikowane, pochodzących z prywatnego archiwum rodziny. Spośród wielu inspiracji wybraliśmy jako główny motyw autorską grafikę przedstawiającą Chrystusa odwróconego na krzyżu. Była to praca intrygująca, będąca częścią cyklu grafik z Chrystusem, nad którym Artysta poświęcił wiele czasu. Nie chcieliśmy tworzyć oderwanej od rzeczywistości, wymyślnej formy artystycznej. Zarówno ja, jak i rodzina, pragnęliśmy, aby pomnik oddawał hołd Jego niezwykłej twórczości.

Po opracowaniu koncepcji, konieczne było znalezienie techniki, która nie tylko trwale, ale także z subtelną lekkością podkreśli graficzną wizję. W efekcie, we współpracy z firmą Witraże s.c. udało się stworzyć unikatowy krzyż. Zastosowano termoformowane w piecu szkło, stapiane, reliefowane, w połączeniu z farbami ceramicznymi, wypiekane w piecu w temp. 800°C. Uzyskaliśmy w ten sposób formę przestrzenną, trwałą i delikatnie zmieniającą się w zależności od światła. Co najważniejsze, podkreśla ona to, co było najistotniejsze: symbolikę zawartą w grafice Artysty.

Realizacja: Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie