Nagrobek z geolokacją Słońca - "linia świetlna"

H010 purest ksiazek nowoczesny nagrobek pojedynczy srem 01 small

Projekt powstał jako hołd dla zmarłego Taty klientek, z równoczesnym uwzględnieniem, że będzie to kiedyś grób rodzinny, także dla Mamy. Główną ideą projektu stało się założenie, aby na nakrywie nagrobka formowała się w określonym dniu – w rocznicę ślubu Rodziców – wizualna gwiazda. Kształt ten utworzy się poprzez przecięcie linii świetlnej z dwiema wyfrezowanymi na powierzchni nakrywy "liniami życia". Linia świetlna powstaje dzięki promieniom Słońca wpadającym przez szczelinę w stelli, natomiast "linie życia" to frezy w nakrywie. Wyjątkowe i precyzyjne zjawisko przecinania się zachodzi tylko w tym jednym dniu w roku. Pełen efekt gwiazdy ze wszystkimi liniami - promieniami, zobaczymy dopiero w przyszłości, aktualnie na nakrywie jest wyłącznie linia życia zmarłego oraz linia świetlna (w słoneczne dni). Tablica zawiera zredukowaną ilość informacji, a daty urodzenia i śmierci pojawiają się jako detale, na bokach nakrywy - na początku i końcu "linii życia". Dopełnieniem symboliki małżeństwa jest frez w kształcie serca z linii papilarnych żony i męża.

Dzięki zastosowaniu symulacji bryły 3D z geolokacją Słońca oraz precyzyjnej analizie grobu do współrzędnych geograficznych i pór roku, udało się osiągnąć zamierzony efekt. Wykorzystane narzędzia pozwoliły określić odpowiedni kąt wycięcia szczeliny w pionowej tablicy, aby bryła nagrobka współpracowała w ściśle określony sposób ze światłocieniem.

Pomnik stał się świadectwem pamięci dzięki unikatowym i nieoczywistym detalom, które może dostrzec wnikliwy obserwator (jakim był według klientek ich Tata).Wszystkie założenia zostały opracowane we współpracy z córkami zmarłego (Eweliną i Anitą), które są współautorkami tej pełnej miłości i subtelności koncepcji.

Realizacja: Cmentarz Śrem
Wykonawca: Kamieniarstwo Książek