Nagrobek dla Elżbiety Markowskiej

nagrobek indywidualny dla Elżbiety Markowskiej

Projekt tego artystycznego nagrobka opiera się na dwóch kontrastujących bryłach, które symbolizują dwie silne osobowości, stanowiące jednocześnie nierozerwalną całość.

Pionowa bryła dedykowana jest pamięci Elżbiety Markowskiej, utalentowanej twórczyni i wieloletniej dyrektor drugiego programu Polskiego Radia. Stella, nawiązuje detalem do radiowego logo oraz polerowanej płyty winylowej, upamiętnia jej wkład i pasję w dziedzinie mediów.

Sześcienna marmurowa bryła, ważąca ponad 300 kg, skrywając w swoim cieniu napis "56 lat w małżeństwie". Bryła ta będzie hołdem dla twórczości prof. Marka Nowickiego, reżysera i operatora filmowego, a także ukaże prywatną sferę artysty, który, jak sam o sobie pisze, jest "pradziadem". Ściany sześcianu będą pełniły określone funkcje upamiętniające wkład reżysera w polską kinematografię takimi tytułami jak "Rejs", "Rodzina Połanieckich", "Gniazdo", "Widziadło", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Spowiedź Dziecięcia Wieku", "Kasztelanka", "Miłość z Listy Przebojów", "Sceny Nocne", "Profesor Zazul". Więcej o twórczości Artysty można przeczytać TUTAJ.

Chciałabym wyrazić szczere podziękowania dla rodziny za ich zaangażowanie w ten projekt oraz za wspaniałe wytyczne. Niezapomniane pozostaje moje pierwsze spotkanie z prof. Markiem Nowickim, który uścisnął moją dłoń, patrząc głęboko w moje oczy, i podziękował za piękny pomnik, który stworzyłam dla jego kolegi, reż. Tadeusza Chmielewskiego. W kolejnej chwili wyjął z plecaka tekturowe pudełko po filiżance Tchibo i powiedział: "A ja chcę być wiecznością. Chcę być sześcianem." 💣

Realizacja: Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie
Wykonawca: Granity Skwara