Nagrobek dla archeologa

H014 purest skwara nowoczesny nagrobek pojedynczy kosewo small

Nagrobek jest poświęcony pamięci młodego badacza-archeologa, którego życie zawodowe związane było z odkrywaniem cmentarzysk pradawnych Bałtów na Pojezierzu Mrągowskim. Nagrobek znajduje się w sercu Mazur - w miejscu najsilniej związanym z jego znaleziskami.

Projekt nawiązuje do kurhanów, czyli kamiennych grobowców. Na ich wejściu ustawiane były dwa większe, polne kamienie, które stanowiły jeden z charakterystycznych elementów tych prehistorycznych konstrukcji grobowych. Reszta mniejszych kamieni okalała przestrzeń "sacrum" - przeznaczoną na złożenie pochówku, co również stanowiło istotny motyw prezentowanego projektu. Nietypowy nagrobek dla młodego archeologa inspirowany był znaleziskami i zabytkami z unikatowego cmentarzyska na Mazurach, któremu ten poświęcił swoje badania.

Na tym obszarze, ponad 1500 lat temu żyły plemiona, które posiadały niezwykłą kulturę. Ludność tą identyfikuje się ze wzmiankowanym przez greckiego historyka Klaudiusza Ptolemeusza etnosem Galindai, czyli Galindami. Określani są oni obecnie jako "grupa olsztyńska". Współcześnie jedynymi śladami ich bytności są nekropole. To tam zmarłych, poddanych uprzednio kremacji, grzebano w głębokich jamach wraz ze szczątkami stosu pogrzebowego bądź w popielnicach - naczyniach glinianych służących jako urny. To właśnie charakterystyczna dekoracja Prussia Design pod postacią dookolnych linii, zygzaków i kropek z ceramicznych zabytków stanowi bazowy wzór, który został "zatopiony" w fusingu szklanym oraz wyryty na wolnostojącym głazie.

Kompozycje na steli i szkle uzupełniają grafiki zapinek, które również odkrywał i dokumentował zmarły. Zapinki są to starożytne, bogato dekorowane agrafki do spinania szat ludzi pochowanych na nekropolach (potocznie określanych jako "palczaste"). Przedmioty te - jako elementy stroju starożytnych Bałtów - często stanowiły dary grobowe dla zmarłych i składane były wraz z kośćmi ludzkimi w popielnicach.

Na poniższych zdjęciach widoczne są oryginalne zabytki, pochodzące z aktualnych prac wykopaliskowych na wspomnianym cmentarzysku. Ten ostatni sezon badań (jesień 2023) miał znaczenie symboliczne: stanowił uhonorowanie zmarłego i poświęcony był w całości pamięci archeologa.

Realizacja: Cmentarz Kosewo na Mazurach
Link do modelu 3D: TUTAJ
Projekt zrealizowany dzięki: Granity Skwara, Laserkam, Witraże s.c.
Publikacje w mediach: odeszli.pl